העור שלך התכשירים שלנו אודות המותג חדשות נקודות מכירה מורשות לקוסמטיקאיות בלבד צור קשר
מידע על בריאות העור שלך
עור שמן
הזדקנות
פייס מפינג
בעיות גילוח
פיגמנטציה
עור רגיש
עור שמן
פילינג
עור רגיש
אקנה
סימני הזדקנות מוקדמת בעור
עור יבש
פיגמנטציה
גילוח
הסיבות והגורמים להופעת פיגמנטציה על עור הפנים שלנו

 

 

בעשור האחרון נצפתה עליה עצומה בפופולאריות של מוצרים להבהרת עור אשר תוכננו במיוחד לצורך טיפול בהיפרפיגמנטציה (פיגמנטציית יתר) ולשיפור ברק העור. באופן מסורתי היו מוצרים אלה פופולאריים באזורי אסיה-האוקיאנוס השקט ובאזורים אפריקניים, אך הדרישה למוצרי הבהרה צוברת תאוצה ברחבי העולם. כיום השוק האסייתי הוא המוביל בעולם מבחינת מספר המוצרים המיועדים לטיפול בפיגמנטציה, אסיה לבדה אחראית על 37% מכלל המכירות בעולם בקטגוריה זו. ללא ספק, כל עוד האוכלוסייה הכלל עולמית ממשיכה להזדקן, ושנים של נזקי שמש בשילוב עם השפעתם של שינויים הורמונאליים מתבטאים כפיגמנטציה וגוון עור לא אחיד, קטגוריה זו תמשיך לגדול ברחבי העולם. מחקרי שוק מצביעים על כך שגוון עור לא אחיד (כפי שנראה בהיפרפיגמנטציה או בהיפופיגמנטציה) נתפס כעור מזדקן בעוד גוון עור אחיד יותר נתפס כ"בריא וצעיר יותר". הצרכן של ימינו אינו מעוניין רק בטיפול בהיפרפיגמנטציה (המוכרת גם כ"כתמי גיל"), אלא גם ביצירה של גוון עור אחיד יותר עם ברק מוגבר.

 

הביקוש למוצרי הבהרה דירבן חברות תרופות וחברות קוסמטיות לחקור ולפתח טכנולוגיה ומוצרים חדשים שאינם יעילים בלבד אלא גם בטוחים לשימוש. כאנשי טיפול מקצועיים בעור חובה עלינו להתמקד בנוסף לכך  באיתור מוצרים בטוחים ויעילים להבהרת העור בלי לגרום לגירוי או לנזק אשר עלול להוביל להזדקנות מוקדמת של העור או גרוע מכך. במכון העור הבין לאומי (The International Dermal Institute) חקרנו ושיפרנו את הבנתנו באשר לגורמים המובילים להיפרפיגמנטציה וכתוצאה מכך פיתחנו מוצרים המכילים את טכנולוגית החומרים החדשה ביותר לצורך הטיפול היעיל והבטוח ביותר בהיפרפיגמנטציה.

 

הסיבות להיפרפיגמנטציה: חשיפה ל UV

    

בעוד כמות המלנין המיוצרת בעורנו נקבעת על ידי הגנטיקה שלנו (צבע עור יסודי), ישנה השפעה עוקפת של הסביבה, כגון חשיפה לקרינת UV אשר קובעת את רמות הפיגמנטציה העורית (צבע פקולטטיבי). בשל יכולתו לספוג קרינת UV, תפקודו העיקרי של מלנין הוא הגנה על התאים/העור מאור שמש. עם החשיפה לקרינת UV, נוצר גירוי לייצור מלנין אשר מסתיים בשיזוף אופייני. מחקרים הראו כי חשיפה ל UV גורמת למלנוזומים למעשה להתקבץ יחד תוך יצירת  מגן מעל גרעין התא. בנוסף להתפתחותו של שיזוף כללי, חשיפה לאור UV עשויה לעודד גם היפרפיגמנטציה באזורים ספציפיים על הידיים, הפנים והצוואר. כתמים כהים אלה נקראים לעיתים קרובות 'כתמי גיל' או 'כתמי כבד' (lentigines -לנטיגינס) והם לא יותר ממטרד. בכתמי גיל ניתן בדרך כלל להבחין בשנות הארבעים המוקדמות שלנו והם ניכרים יותר ויותר ככל שאנו מזדקנים. עד לגיל 60, ל 90% מכלל האנשים יהיו כתמי גיל שהשמש גרמה, הידועים בשם לנטיגינס.    

 

לנטיגינס הם שינויים בצבע העור,  שטוחים חומים ובלתי מזיקים, מגוונים בגודלם ( מ 2 מ"מ - 30 מ"מ). כתמים אלה, יותר מכל דבר אחר, מסגירים את גילו של אדם. כתמי גיל נגרמים עקב חשיפת העור לשמש במשך שנים רבות, ובניגוד לנמשים, הם אינם דוהים בחורף. נמשים, הידועים גם בשם אפילידס (ephilides), הם נקודות שטוחות אדומות או חומות, מופיעים בדרך כלל במהלך חודשי הקיץ ודוהים בחורף. הם נמצאים בדרך כלל אצל אנשים בעלי עור בהיר והם בדרך כלל מאפיין שעובר בתורשה. נמשים (אפילידס) וכתמי גיל (לנטיגינס) נראים דומים מאד לעין בלתי מזוינת. מלבד מעקב אחר עוצמת צבעם בחודשי הקיץ לעומת החורף, הדרך היחידה להבדיל בין השניים היא להתבונן במקטע העור תחת מיקרוסקופ. לנטיגינס מופיעים כ rete ridges (השלוחות דמויות האצבע הנמצאות בממשק בין האפידרמיס והדרמיס) מושטחים והם בעלי פיגמנטציה ניכרת בשכבת הסטרטום בזאליס. כמו כן ישנם יותר מלנוציטים באיזור. אצל נמשים לא ניכר שינוי כלשהו ב rete ridges  ואוכלוסיית תאי המלנוציטים שלהם הינה נורמלית.

 

 

הגורמים להיפרפיגמנטציה

 

·        היפרפיגמנטציה לאחר דלקת (post-inflammatory hyperpigmentation)

        

בנוסף להשפעות גנטיות וסביבתיות, פיגמנטציית העור מושפעת על ידי גורמים אנדוקריניים (הורמונליים), שימוש בתרופות מרשם, מתח נפשי, תכשירים לשימוש מקומי כולל מוצרים קוסמטיים, וריפוי פצע ברקמת העור. התרחשותו של האחרון גורמת להיפרפיגמנציה שלאחר דלקת, (PIH= post-inflammatory hyperpigmentation)תופעה שהיא בעייתית יותר עבור אנשים בעלי צבע עור כהה. PIH נובעת מתגובה מוגזמת של המלנוציטים לפציעה, גם הקלה ביותר, אשר מסתיימת בפיזור מוגבר או לא נורמלי של מלנין ברקמות. באופן מעניין, הגירוי לפעילות המלנוציטים מתבצע על ידי אותם מתווכים דלקתיים כאשר התגובה החיסונית של העור מופעלת. מה שמשפיע על תאי הלנגרהנס בעור יעורר באופן כללי גם את המלנוציטים, וההפך. כשהדלקת דועכת, המתווכים הדלקתיים חוזרים לרמותיהם הנורמליות, וכך גם ייצור המלנין. בזמן כלשהו, התאים הגורמים להיפרפיגמנטציה יעלו לשכבת הסטרטום קורנאום וינשרו עד להעלמות ההיפרפיגמנטציה. עם זאת, מחקרים אחרונים הראו כי בתלות בעומק הדלקת או הפצע, היפרפיגמנטציה יכולה להמצא לא רק בתאי האפידרמיס אלא גם בתאי הדרמיס. זה עשוי להסביר את הקושי לטפל בפיגמנטציה שלאחר דלקת הקשורה ברקמת צלקת עמוקה.

       

·        מלזמה (melasma)

 

פיגמנטציה הנוצרת בהשפעה הורמונלית מתבטאת בצורות שונות, כגון כתמי היפרפיגמנטציה ומלזמה, הידועה יותר כ"מסכת הריון". מלזמה משפיעה בעיקר על נשים בגיל הפוריות. מספר מחקרים טוענים כי עד 75% מהנשים עשויות לפתח מלזמה במהלך ההריון וכ 33% מהנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון מתלוננות גם הן על בעיה זו. היא שכיחה יותר בקרב נשים עם צבע עור כהה ונראית לרוב באיזורים החשופים לאור שמש. מספר מדענים טוען כי חשיפה ל UV הינה דרישה הכרחית להתפתחות של מלזמה, מה שעשוי להסביר את העובדה שהיא ניכרת פחות בחודשי החורף כשהחשיפה ל UV נמוכה יותר. מלזמה נראית ככתם היפרפיגמנטרי בעל צורה לא סדירה, שצבעו נע בין חום בהיר לחום כהה. התבנית השכיחה ביותר היא של מופע במרכז הפנים: על הסנטר, השפה העליונה, לחיים, אף ומצח. במידה פחותה, מלזמה מופיעה על הלחיים והאף או על קו הלסת.

 

השם "מסיכת ההריון" מצביע על הופעתה השכיחה במהלך הריון או בנטילת גלולות למניעת הריון. הסברה היא שאסטרוגן ואור UV הם האשמים העיקריים במצב זה. ההיפרפיגמנטציה עשויה להיות קבועה או להעלם ולהופיע שוב בהריונות הבאים או בשימוש בגלולות למניעת הריון. על אף שמלזמה מופיעה במהלך הריון, היא יכולה להופיע גם כתוצאה מהפרעות שחלתיות מסוימות. הדעה הרווחת היא שאסטרוגן ופרוגסטרון משפיעים על פעילות המלנוציטים ומניעים את ייצור המלנין. בהשוואה לפעילות מלנוציטים המתעוררת על ידי חשיפה לשמש, מלנוציטים המופעלים בהשפעה הורמונלית נחשבים היפר- אקטיבים (פעילי יתר). מלנין שיוצר בהשפעה הורמונלית עשוי להיות מוגבל לאפידרמיס, אך הוא עשוי להמצא גם בדרמיס, מה שהופך את הטיפול לקשה במיוחד (טיפול במרכיב הדרמלי הוא למעשה בלתי אפשרי באמצעות תכשירים למריחה מקומית).

ברגע שהשינויים ההורמונליים שוככים, למשל בסוף הריון או בהפסקת נטילת תוספים הורמונליים או גלולות למניעת הריון, ההיפרפיגמנטציה לעיתים קרובות נעלמת. עם זאת, המצב עשוי להמשך עד 5 שנים לאחר ההריון או הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון. לרוע המזל, ברגע שמלזמה מתבטאת בעור, הסיכויים להישנותה בעתיד גדלים.

        

 

 

כיצד ניתן לשלוט בהיפרפיגמנטציה?

 

האמצעי המובן מאליו לשליטה בהיפרפיגמנטציה, בעיקר זו הנגרמת על ידי שמש, יהיה מריחה של קרם רחב-טווח להגנה מפני השמש בעל SPF (דרגת הגנה) מינימלי של 30. פעולה זו תעזור לשלוט בפיגמנטציה עתידית, אף אם מדובר בפיגמנטציה שנוצרה בהשפעה הורמונלית, כיון שחשיפה ל UV תורמת גם להווצרות היפרפיגמנטציה בהשראת הורמונים (מלזמה). אך מה בדבר הפיגמנטציה הקיימת?

 

במשך שנים, הידרוקינון (hydroquinone) סווגה בארה"ב כתרופה ללא מרשם ונמצאה בריכוזים של עד 2% בתוך מוצרים להבהרת עור. למרות שהידרוקינון נחשבת לתכשיר פופולרי להבהרת פיגמנטציה, ישנן השגות רבות באשר לבטיחותה.

 

ההערכה היא כי שליש מהאוכלוסיה אלרגית להידרוקינון. בשימוש ממושך בה נצפו דלקת עור חמורה הקשורה במגע עם חומרים (contact dermatitis) ורגישות העור לקרינה. הידרוקינון סווג כ"גורם קיצוני לרגישות לאור". במקרים מסוימים, יכולה להווצר תופעה בשם אונכרונוזיס (onchronosis) המובילה להיפרפיגמנטציה ונגעים דמויי אקנה. במקרים אחרים מדווח על היפופיגמנטציה (חסר פיגמנטציה) הנגרמת בשימוש על עור בצבע זית. הרשות לבטיחות ובריאות תעסוקתית בארצות הברית מכריזה כי הידרוקינון היא "מוטגנית (גורמת למוטציות גנטיות) ובעלת פוטנציאל לגרימת סרטן". הנספח לדו"ח הסופי בנוגע להערכת הבטיחות של הידרוקינון שפורסם ב1994 בג'ורנל של המכללה האמריקנית לטוקסיקולוגיה קובע כי הידרוקינון הינה חומר ציטוטוקסי (רעיל לתא) רב עוצמה אשר גורם למוטציות ולשינויים ב DNA, וכי לא יעשה בו שימוש במוצר המיועד להשארה על העור לזמן ממושך; היא בטוחה לשימוש במוצרים המיועדים לשטיפה מהגוף, בריכוזים של פחות מ 1%. זיכרו, רוב המוצרים הנמכרים ללא מרשם רופא המיועדים להבהרת פיגמנטציה, משתמשים בהידרוקינון בריכוז של 2%. בהתבסס על תוצאות מחקרים אלה, אין תימה איפוא כך שהשימוש בהידרוקינון נאסר במדינות רבות ברחבי העולם.

 

בארה"ב, תכשירים שיוצרו לצורך הבהרת פיגמנטציה מסווגים כתרופות ללא מרשם וחובה עליהם למלא את דרישות המונוגרפיות הפדרליות אשר מכתיבות אילו חומרים ודרישות יהיו. החל מ 2008, הידרוקינון הוא החומר היחיד המוכר כגורם להבהרה על ידי ה FDA (מנהל התרופות והמזון) בארה"ב.בעבר, הידרוקינון איבד מגדולתו ואפילו נאסר ברוב חלקי העולם, והחלה הסתערות של מוצרי הבהרה חלופיים המשווקים כיום לצורך מאבק בהיפרפיגמנטציה.

ב 2007 דיווח מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) שהוא מתעתד לאסור על שימוש בהידרוקינון בתכשירים ללא-מרשם (עקב סוגיות בטיחותיות), אך עד היום לא יושמו תקנות חדשות.

עור שמן הזדקנות פייס מפינג בעיות גילוח פיגמנטציה עור רגיש
הסיבות והגורמים להופעת פיגמנטציה על עור הפנים שלנו
הסיבות והגורמים לפיגמנטציה ...
קרא עוד
הסיבות להזדקנות מוקדמת של עור הפנים
הזדקנות העור ...
קרא עוד
השפעות הגילוח על בריאות העור שלך
השפעות הגילוח על בריאות עורך ...
קרא עוד
מדוע העור שלנו הופך לרגיש?
עור רגיש ...
קרא עוד
מיפוי ואיבחון מקצועי של עור הפנים
הקליקו וצפו כיצד ניתן לאבחן ולמפות באופן מקצועי את עור הפנים ...
קרא עוד
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט