פיגמנטציה והיפרפיגמנטציה – מהם הגורמים וכיצד מטפלים

מה זה פיגמנטציה והיפרפיגמנטציהתופעת הפיגמנטציה שכיחה מאוד אצל רוב בני האדם במיוחד אצל נשים. הפיגמנטציה היא תוצאה של ייצור רב של מלנין בגופנו אשר מציף את העור ויוצר על פניו כתמים חומים (הצבע נע בין חום אדמדם לחום שחור). למעשה, תפקידו של המלנין הוא להגן על עורנו מפני קרינת השמש, קרינה אקולוגית סביבתית וכו'.

הפיגמנטציה היא בעיה אסתטית בלבד והגורמים לבעיה הם:

 • חשיפה לשמש: קרינת UVA ו-UVB
 • חשיפה לאור: נאון, LED, קרינה אקולוגית סביבתית.
 • שינויים הורמונליים: הריון, שימוש באמצעי מניעה הורמונליים כגון גלולות, התקן תוך רחמי וכו'.
 • גיל: תופעת גיל המעבר.
 • סטרס וטראומה.
בעשור האחרון נצפתה עליה עצומה בפופולאריות של תכשירים להבהרת העור אשר תוכננו במיוחד לצורך טיפול בהיפרפיגמנטציה (פיגמנטציית יתר). ללא ספק, כל עוד האוכלוסייה הכלל עולמית ממשיכה להזדקן ושנים של נזקי שמש בשילוב עם השפעתם של שינויים הורמונאליים המתבטאים כפיגמנטציה וגוון עור לא אחיד, תופעה זו תמשיך לגדול ברחבי העולם.
 

הגורמים המובילים להיפרפיגמנטציה

בנוסף להשפעות גנטיות וסביבתיות, פיגמנטציית העור מושפעת על ידי גורמים אנדוקריניים (הורמונליים), שימוש בתרופות מרשם, מתח נפשי, תכשירים לשימוש מקומי כולל מוצרים קוסמטיים, וריפוי פצע ברקמת העור. התרחשותו של האחרון גורמת להיפרפיגמנציה שלאחר דלקת, תופעה שהיא בעייתית יותר עבור אנשים בעלי צבע עור כהה. התופעה נובעת מתגובה מוגזמת של המלנוציטיםלפציעה, גם הקלה ביותר, אשר מסתיימת בפיזור מוגבר או לא נורמלי של מלנין ברקמות.
 
באופן מעניין, הגירוי לפעילות המלנוציטים מתבצע על ידי אותם מתווכים דלקתיים כאשר התגובה החיסונית של העור מופעלת. מה שמשפיע על תאי הלנגרהנס בעור יעורר באופן כללי גם את המלנוציטים, וההפך. כשהדלקת דועכת, המתווכים הדלקתיים חוזרים לרמותיהם הנורמליות, וכך גם ייצור המלנין. בזמן כלשהו, התאים הגורמים להיפרפיגמנטציה יעלו לשכבת הסטרטום קורנאום וינשרו עד להעלמות ההיפרפיגמנטציה.
 
עם זאת, מחקרים אחרונים הראו כי בתלות בעומק הדלקת או הפצע, היפרפיגמנטציה יכולה להמצא לא רק בתאי האפידרמיס אלא גם בתאי הדרמיס. המחקרים מצביעים גם על כך שגוון עור לא אחיד נתפס כעור מזדקן בעוד גוון עור אחיד יותר נתפס כ"בריא וצעיר יותר". להלן הגורמים המובילים לתופעת הפיגמינטציה:
 

השפעות הורמונאליות – כתמי מלזמה ‪melasma

כתמי פיגמנטציה מעל השפה העליונהגורם משמעותי נוסף להיווצרות היפר פיגמנטציה – הינו השפעות הורמונאליות – המונח מלזמה/ כלואזמה ,(הידוע גם בכינוי "מסכת הריון" ) הוא מונח המשמש לתיאור היפר-פיגמנטציה הנובעת ממגוון של גירויים הורמונליים. היריון כמו גם  סטרס משנים את מאזן ההורמונים ויכולים לגרום להתפתחות היפר-פיגמנטציה המתבטאת בצורות שונות, כגון כתמי היפרפיגמנטציה ומלזמה, הידועה יותר כ"מסכת הריון".
 
מלזמה משפיעה בעיקר על נשים בגיל הפוריות. מספר מחקרים טוענים כי עד 75% מהנשים עשויות לפתח מלזמה במהלך ההריון וכ 33% מהנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון מתלוננות גם הן על בעיה זו. היא שכיחה יותר בקרב נשים עם צבע עור כהה ונראית לרוב באיזורים החשופים לאור שמש. מספר מדענים טוען כי חשיפה ל ‪UV הינה דרישה הכרחית להתפתחות של מלזמה, מה שעשוי להסביר את העובדה שהיא ניכרת פחות בחודשי החורף כשהחשיפה ל ‪UV נמוכה יותר. מלזמה נראית ככתם היפרפיגמנטרי בעל צורה לא סדירה, שצבעו נע בין חום בהיר לחום כהה.
 
התבנית השכיחה ביותר היא של מופע במרכז הפנים: על הסנטר, השפה העליונה, לחיים, אף ומצח. במידה פחותה, מלזמה מופיעה על הלחיים והאף או על קו הלסת. השם "מסיכת ההריון" מצביע על הופעתה השכיחה במהלך הריון או בנטילת גלולות למניעת הריון. הסברה היא שאסטרוגן ואור ‪UV הם האשמים העיקריים במצב זה. ההיפרפיגמנטציה עשויה להיות קבועה או להעלם ולהופיע שוב בהריונות הבאים או בשימוש בגלולות למניעת הריון.
 
על אף שמלזמה מופיעה במהלך הריון, היא יכולה להופיע גם כתוצאה מהפרעות שחלתיות מסוימות. הדעה הרווחת היא שאסטרוגן ופרוגסטרון משפיעים על פעילות המלנוציטים ומניעים את ייצור המלנין. בהשוואה לפעילות מלנוציטים המתעוררת על ידי חשיפה לשמש, מלנוציטים המופעלים בהשפעה הורמונלית נחשבים היפר- אקטיבים (פעילי יתר).
 
מלנין שיוצר בהשפעה הורמונלית עשוי להיות מוגבל לאפידרמיס, אך הוא עשוי להמצא גם בדרמיס, מה שהופך את הטיפול לקשה במיוחד (טיפול במרכיב הדרמלי הוא למעשה בלתי אפשרי באמצעות תכשירים למריחה מקומית). ברגע שהשינויים ההורמונליים שוככים, למשל בסוף הריון או בהפסקת נטילת תוספים הורמונליים או גלולות למניעת הריון, ההיפרפיגמנטציה לעיתים קרובות נעלמת. עם זאת, המצב עשוי להמשך עד 5 שנים לאחר ההריון או הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון. 
 

אמצעי מניעה על בסיס הורמונלי

היפר-פיגמנטציה יכולה להתרחש גם אם הלקוחה משתמשת באמצעי מניעה על בסיס הורמונלי, כגון גלולות, מדבקות והתקן תוך רחמי. סוג נוסף של פיגמנטציה יכולה להתעורר כחלק מתהליך דלקתי. ייצור המלנין עולה במטרה לסייע לווסת ולצמצם תגובה דלקתית. כל זיהום, טראומה או הפרעות עור דלקתיות עשויות להשאיר פיגמנטציה פוסט דלקתית PIH. הסיכון עולה ככל שהעור כהה יותר.
 

חשיפה לקרניי UV

הגורם העיקרי להיווצרות היפר פיגמנטציה רוב בעיות – הפיגמנטציה הם ברובם או בחלקם תוצאה של חשיפה לקרניי UV. הפרשת המלנין היא מנגנון מובנה אשר בין השאר תפקידו להגן על תאי העור  מנזקי החשיפה לקרני UV, כך שלעיתים גם חשיפה מצומצמת יכולה לקדם ייצור פיגמנט ולגרום להופעת כתמים. מחקרים מראים כי ל 90% מאוכלוסיית העולם יהיו כתמי שמש עד גיל 60. שימוש במקדם הגנה SPF רווח טווח הוא קריטי בשמירה על העור מפני ייצור עודף של מלנין.
טיפול בפיגמנטציה

איך נטפל בפיגמנטציה באמצעות תכשירים?

הטיפול בפיגמנטציה שנוצרה כתוצאה מחשיפה לשמש, בעלת תוצאות טובות יותר מזו הנגרמת משינויים הורמונליים והיא תעשה על ידי מריחה של קרם רחב-טווח להגנה מפני השמש בעל דרגת הגנה מינימלי של SPF30. פעולה זו תעזור לשלוט בפיגמנטציה עתידית, אף אם מדובר בפיגמנטציה שנוצרה בהשפעה הורמונלית, כיון שחשיפה תורמת גם להווצרות היפרפיגמנטציה בהשראת הורמונים (מלזמה).
 
 אך הדבר הראשון והחשוב ביותר, הוא התאמת שגרת טיפול קבועה ועקבית לאורך כל השנה, גם בימי החורף, גם בתוך הבית ומחוצה לו וגם בזמן נסיעה ברכב!
 

אך מה בדבר הפיגמנטציה הקיימת?

במשך שנים, הידרוקינון סווגה בארה"ב כתרופה ללא מרשם ונמצאה בריכוזים של עד 2% בתוך מוצרים להבהרת עור. למרות שהידרוקינון נחשבת לתכשיר פופולרי להבהרת פיגמנטציה, ישנן השגות רבות באשר לבטיחותה. ההערכה היא כי שליש מהאוכלוסיה אלרגית להידרוקינון. בשימוש ממושך בה נצפו דלקות עור חמורות הקשורות במגע עם חומרים ורגישות העור לקרינה, הידרוקינון סווג כ"גורם קיצוני לרגישות לאור". במקרים מסוימים, יכולה להווצר תופעה בשם אונכרונוזיס המובילה להיפרפיגמנטציה ונגעים דמויי אקנה.
 
הרשות לבטיחות ובריאות תעסוקתית בארצות הברית מכריזה כי הידרוקינון היא "מוטגנית (גורמת למוטציות גנטיות) ובעלת פוטנציאל לגרימת סרטן". הנספח לדו"ח הסופי בנוגע להערכת הבטיחות של הידרוקינון שפורסם ב1994 בג'ורנל של המכללה האמריקנית לטוקסיקולוגיה קובע כי הידרוקינון הינה חומר ציטוטוקסי (רעיל לתא) רב עוצמה אשר גורם למוטציות ולשינויים בעור וכי לא יעשה בו שימוש במוצר המיועד להשארה על העור לזמן ממושך.
 
זיכרו, רוב המוצרים הנמכרים ללא מרשם רופא המיועדים להבהרת פיגמנטציה, משתמשים בהידרוקינון בריכוז של 2%!
 
בהתבסס על תוצאות מחקרים אלה, השימוש בהידרוקינון נאסר במדינות רבות ברחבי העולם. בארה"ב, תכשירים שיוצרו לצורך הבהרת פיגמנטציה, מסווגים כתרופות ללא מרשם וחובה עליהם למלא את דרישות המונוגרפיות הפדרליות אשר מכתיבות אילו חומרים ודרישות יהיו. ב-2007 דיווח מנהל המזון והתרופות של ארה"ב שהוא מתעתד לאסור על שימוש בהידרוקינון ובתכשירים ללא-מרשם עקב סוגיות בטיחותיות, אך עד היום לא יושמו תקנות חדשות.
 
החל מ-2008, הידרוקינון איבד מגדולתו ואפילו נאסר ברוב חלקי העולם, והחלה הסתערות של מוצרי הבהרה חלופיים המשווקים כיום לצורך מאבק בהיפרפיגמנטציה. 
 
אנו בדרמלוג'יקה בשיתוף המכון הבינלאומי ללימודי העור- The International Dermal Institut, חקרנו את הגורמים המובילים להיפרפיגמנטציה וכתוצאה מכך פיתחנו תכשירים המכילים את טכנולוגית המרכיבים המתקדמת ביותר לצורך טיפול אפקטיבי בהיפרפיגמנטציה בדגש על בטיחות התכשירים וצמצום הסיכוי לגירוי או להחמרה.
 
הטיפול הטוב ביותר הוא כמובן טיפול מניעה באמצעות שימוש יומי וקבוע בתכשירים המיועדים להבהרת פיגמנטציה ולהפחתת הייצור המחודש של כתמי הפיגמנטציה.
 

איך ניתן למנוע פיגמנטציה?

 1. הדרך הטובה ביותר למניעת כתמי פיגמנטציה היא השימוש במסנני קרינה SPF 30-50 לפחות.
 2. שימוש בפילינגים שיכילו לפחות 10% חומצה לקטית ב-P.H 3.5, חומצה פיטית המעכבת את ייצור המלנין ונגזרות של ויטמין A.
  כמו כן, שימוש בפלינגים אברסיביים גרגריים המשייפים את העור.
 3. פפטידים, פפטידים המפרקים את המלנין ונקראים 'מעכבי מלנין'. בשוק הקוסמטיקה ישנם מעכבי מלנין המותרים לשימוש רק בחודשי החורף ומכילים רכיבים כגון: ארבוטין או חומצה קוז'ית ויש מעכבי מלנין בריאים מותרים לשימוש בכל ימות השנה, גם במצבי הריון הנקה וכו'. שני פפטידים בולטים הם אוליגופפטייד 34 ו-51 המעכבים באופן דרמטי את ייצור המלנין, מתאימים לכולם (לנשים עם פיגמנטציה בזמן הריון, נשים מניקות, מטופלים בכימו וכו') בכל ימות השנה וניתן לראות שיפור ניכר בכתמי הפיגמנטציה.
 4. מרכיב נוסף הוא הויטמין C, חשוב שהמולקולה של הויטמין C תיהיה עמידה ולא תתחמצן ותחדור לשכבות העמוקות של העור, כגון BioLumin-C Serum שהושק לאחרונה.
 5. טיפול משולב: הטיפול בפיגמנטציה מתחלק לטיפול מקצועי במכון, המכיל סרומים מיוננים חשמלית לחדירה אפקטיבית ולטיפול מקסימלי, לצד שגרת הטיפול הקבועה בבית המכילה תכשירי הבהרה.
 6. ניתן לשקול טיפול משולב במכשור חשמלי ייחודי כדוגמת לייזר.

חשוב לשים לב!

ישנו מרכיב נפוץ בשוק תכשירי ההבהרה הנקרא – הידרוקינון, משרד הבריאות אוסר את השימוש בו באופן מוחלט ובכל ריכוז שהוא, לתשומת ליבך.