השפעות הגילוח על בריאות העור שלך

כאנשי מקצוע בתחום העור, אנו יודעים כי פעולת הגילוח משפיעה על בריאות העור: שערות הצומחות פנימה, גירוי ואדמומיות, הם רק כמה מן הסימנים הגלויים לעין של הטראומה שעובר עורך כאשר אתה משתמש בסכין הגילוח בכדי לגלח שערותיך. אין כל סיבה מדוע לא יוכלו הגברים ליהנות מגילוח נפלא ומעור בריא. לשם כך ‘מכון העור הבינלאומי’ חקר ופיתח מערכת של מוצרים אשר תוכננו במיוחד להעניק בריאות לעור וגילוח משופר.
 
במילים פשוטות פעולת הגילוח גורמת להשלה עקבית מכנית של תאי העור המתים. פעולת זו מעוררת רמה גבוהה של גירוי הנראה לעין ועלולה להביא להשלת יתר של העור ולפגיעה במחסום ההגנה הטבעי של העור. כאשר מחסום זה נפגע, יש עליה באיבוד הלחות המביאה לעור יבש, קשקשי,סדוק ולהפיכתו של העור לרגיש.
 
התייבשות נוספת עלולה להתרחש בשכבות העמוקות יותר של האפידרמיס כאשר מעטה ההגנה הטבעי של העור נפגע. עור מיובש גורם לליקויים בפיסיולוגיה של העור ובמיוחד לליקויים בתפקוד האנזימים האחראים לנשירה הנורמלית של תאי העור המתים.התייבשות העור עלולה להגביר את פגיעותו של למספר רב של תופעות גילוח לרבות שערות הצומחות כלפי פנים, פצעונים מסכין הגילוח, דלקת ותגובת רגישות.  
 
פצעים אחרי גילוח
 
 

שלוש תלונות עיקריות בגילוח המשפיעות על בריאות העור:

  • צמיחת שערות כלפי פנים והופעת פצעים אחרי גילוח (שיער חודרני)
  • דלקת גילוח Razor) Burn)
  • Pseudofolliculitis barbae
שערות הצומחות כלפי פנים מופיעות על העור כאשר השערה נחתכת, שבה וצומחת פנימה בזווית לא נכונה. התהליך של חיתוך הקצה של קנה השערה באמצעות גילוח עלול לדחוף את השערה לאחור, אל תוך הזקיק שלה או אף לכרוך את השערה סביב עצמה, תוך שהיא חודרת אל אותו זקיק וצומחת פנימה במקום החוצה, מעל פני העור. קנה השערה עלול גם לצמוח ולחדור אל זקיק אחר. הגוף מזהה את השערה הצומחת פנימה כגוף זר (בדומה לאופן שבו הוא מזהה חדירת רסיס או שבב) ומחולל תגובה דלקתית הכוללת בתוכה אדמומיות, עקצוץ ושטח עור מוגבה הדומה לפצעון ועלול להתמלא במוגלה.
 
 כדי לסייע במניעת שערות הצומחות פנימה, יש להתחיל בהשלת חלק מתאי העור המתים על ידי אמצעי קילוף פיזיקליים וכימיים טרם הגילוח. אמצעי הקילוף הפיזיים, לרבות טיפות סיליקה מיקרו-פיין, יסייעו בצורה יעילה להשלה והכנה של משטח פני העור והרמה של השערות. אמצעי הקילוף הכימיים כוללים בתוכם חומצה לקטית וחומצה סיליצילית אשר יסייעו בהסרת תאי העור המתים ,הזקפות השיערות שצמחו כלפי פנים אל מעל לפני העור ובנוסף ירככו ויחליקו את העור. רטינול יסייע אף הוא בקילוף עדין של תאי העור המנוונים והסרתם מעל פני העור. תמציות שמנים אנטיספטיים של עץ התה ואקליפטוס יסייעו לניקוי הנקבוביות ולמניעת סתימות בעת טיהור העור.
 

דלקת גילוח – גורמת לגירוי וגירוד בעור לאחר הגילוח

דלקת כתוצאה מגילוח עלולה לקרות בכמה אופנים כאשר העור מגולח בצורה לא נכונה. כאשר הגילוח מתבצע באופן צמוד מדי או מהר מדי, כאשר הגילוח נעשה בסכין גילוח קהה, כאשר סכין הגילוח לא נשטף די הצורך בין משיכות הגילוח (תוך השארת משקעים על הלהב), כאשר יותר מדי עור הוסר במהלך הגילוח, כאשר הגילוח נעשה “על יבש” או מבלי להשתמש בחומר סיכה במידה מספקת בין העור לבין סכין הגילוח, כאשר הגילוח נעשה נגד כיוון צמיחת השערות, או כאשר הגילוח נעשה על שטחי עור שיש בהם כבר רגישות או גירוי.
 
דלקת כתוצאה מהגילוח היא דלקת של העור שאנו יכולים לסווגה כ “דלקת עור ממגע הגורם לגירוי”. דלקת עור זו היא תגובה הנגרמת על ידי חומרים או מרכיבים מסוימים, חיכוך מתמיד (של סכין גילוח לעומת העור) או אף על ידי מים. התסמינים הם צריבה, עקצוץ, גירוד ואדמומיות. תופעת דלקת גילוח עלולה להיות קלה ולהתבטא בכמה שעות של אי- נוחות ואדמומיות של העור, או להימשך ימים ולהזכיר פריחה או שריטה המשאירה תחושת עקצוץ ודלקת. היא עלולה אף להתבטא בהתפרצויות זיהומיות או בפצעונים עם ראשים מוגלתיים (פוליקוליטיס). גירוי ממושך או התקף הגורמים לדלקת יגרמו להזדקנות מוקדמת של העור.
 
מרכיבים הכוללים נבט חיטה, תמצית שמרים וסיליקונים יסייעו להגן על שכבת המגן השומנית הטבעית של העור, יסייעו להילחם בגירוי, באדמומית ובהשלה המכנית של תאי העור הגורמת לדלקת כתוצאה מפעולת הגילוח. אלווה ורה תרגיע את העור ותקדם את שיקום העור ושמן סויה, ויטמין E ותמציות שמנים כולל סמבוקוס ( Elder Tree) ואכילאה (Yarrow) יחזקו את מחסומי ההגנה הטבעיים של העור תוך מלחמה בנזקי הרדיקלים החופשיים.  
 

שיער עבה וקשה

גברים יכולים להיות בעלי זקן עבות או קשה המותנה בגנטיקה, במוצא אתני ובהורמונים. זקנים עבותים יותר מאתגרים יותר בגילוח, מאחר שקנה השערה סותם לעתים קרובות יותר את סכין הגילוח, או שסכין הגילוח אינו חד די הצורך כדי לחתוך את השערה, והוא גורם לקרצוף וגרירה כואבים. לכן, ככל שלגבר זקן עבות יותר תיתכן סבירות גבוהה יותר לעקצוץ, גירוד, אדמומית, חתכים ושריטות. כדי להקל על אי הנוחות הקשורה בגילוח של זקן עבות יותר, יש לרכך את השיער, לזקוף אותו ולהגן על העור באמצעות אמצעי גילוח. עם זאת, רוב המוצרים מכילים מרכיבים אלקליים המסייעים לריכוך וזקיפות השיער אך משאירים את העור יבש, מתוח ומגורה.  
 
כדי לסייע בריכוך וזקיפות השיער מבלי להזיק לעור, יש לחפש מוצרי קדם-גילוח או גילוח הכוללים קמפור, חומר אנטיספטי טבעי המסייע לעור קשה להרים את הזקן, שמן פרח הציפורן המסייע לפתיחת הנקבוביות תוך ריכוך הזקן כדי למנוע קרצוף וגרירה של השיער, גליצרין וסודיום היאלורונט בכדי להוסיף עוד חומר סיכה במהלך הגילוח ותמצית מרגיעה של נבט חיטה ותמצית שמרים על מנת להילחם בגירוי ובאדמומיות.
 

איך להימנע מפצעים ולשמור על עור בריא אחרי גילוח?

נוסף על השימוש במוצרים המתאימים למצב העור ולסוג הזקן, חיוני להתגלח עם כיוון צמיחת השיער (הכיוון שבו צומח קנה השערה). כיוון צמיחת הזקן יכול להשתנות על פני הפנים, וסביר ביותר שיהיה שונה לחלוטין באיזור הצוואר. מאחר שלכל אדם קיימת תבנית ייחודית של כיוון צמיחת שיער (שיער הפנים), חיוני לשים לב לכיוון.
 
איך למנוע פצעים אחרי גילוח
 
לעתים קרובות האזור התחתון של הצוואר יפגין שינוי בכיוון הצמיחה, בעוד שהשיער ישתנה מצמיחה כלפי מטה ומעבר לקראת צמיחה הרחק מן הסנטר או אף כלפי מעלה. דבר זה עלול לקרות באזורים החיצוניים של הפאות והלחיים. באם צמיחת הזקן היא ארוכה מדי, או שהלקוח התגלח זה עתה ואינך יכול להחליט מהי התבנית, הורה ללקוח להתגלח ולהמתין 1- 3 ימים בערך. לאחר מכן העבר יד על שטח צמיחת הזקן כדי לקבוע את כיוון צמיחת השיער. במידה ויש זקן עבות וגס, רצוי להתגלח כנגד כיוון צמיחת השיער, אולם רק לאחר פעולת תחילת הגילוח עם כיוון השיע ר, יהפוך השיער לקצר יותר ופחות סביר שיסתלסל סביב עצמו. לאחר הגילוח הראשוני עם כיוון הצמיחה, רצוי להשתמש שוב בכל אמצעי הגילוח הנחוצים בטרם יבצע גילוח נוסף כנגד כיוון הצמיחה.
 
הלחץ המינימאלי המופעל במשך תהליך הגילוח אף הוא חיוני למניעת חתכים,שריטות, דלקת גילוח, גירוי ואדמומיות. הפעלת לחץ רב מדי לא תעניק גילוח צמוד יותר; אלא רק תקל על הסרת תאי העור ותביא לכדי גירוי. אם סכין הגילוח חד די הצורך, לחץ מינימאלי יספיק להסרת השיער. יש להשתמש בתנועה יציבה וקבועה בעת הגילוח, באשר כל תנועת גילוח תהיה באורך של 2.5 עד 5 ס”מ.  
 
הכללים החלים על גילוח הפנים חלים גם על גילוח שיער הקרקפת. חשוב להשתמש במוצרי קדם- גילוח, מוצרי גילוח ומוצרים לאחר הגילוח (במיוחד קרם הגנה- SPF) בכדי לסייע בשמירה על העור הבריא ונטול השפעות הלוואי השכיחות של הגילוח. תשומת לב לכיוון צמיחת השיער חשובה גם היא בשעה שמגלחים את עור הקרקפת.
 
בברכת גילוח בטוח בריא ומהנה!